GELİNLİK TİPLERİ

Çeşitli Vücut Yapılarına Göre Gelinlik Tavsiyelerimiz

Genç kızların en mükemmel olmayı istedikleri gün şüphesiz düğün günleridir. Bu sıradışı günde harikulade görünmek, bütün gözlerin beğeniyle üzerinizde olmasını sağlamak için gelinlik seçimini doğru yapmak büyük önem taşır. Bazı gelin adayları genellikle kendi vücut yapılarını gözardı ederek sadece gelinlik modelini seçmekte ve bunu satın almak veya diktirmek istemektedirler. Eğer çevresinden bir uyaran kişi olmazsa, belki de bu vücudunda güzel durmayacak olan bir modeli düğününde giyerek sonradan pişman olabilecektir. Bu sebepten dolayı, öncelikle vücut yapısı gözönüne alınarak bir seçim yapılmalıdır. Tabii ki tek ölçü bu değildir. Düğün mekanı, düğünün yapılacağı mevsim, ailelerin sosyal durumları gibi etkenler de model seçimini etkileyen unsurlardır. Örnekler vermek gerekirse; bir kır düğününde çok ağır işlemeli bir gelinlik modeli hoş olmayacağı gibi, lüks bir balo salonunda yapılacak düğünde de papatyalarla süslenmiş bir model yakışık almayacaktır. Benzer şekilde yaz düğünleri ve kış düğünleri de model seçimini direk olarak etkiler. Uygun seçim yapılması gerekir. Yukarıda değindiğimiz gibi, ailelerin sosyal ve kültürel durumu da seçimde etken olmaktadır. Örneğin straplez bir modeli yadırgayacak aileler olabilir. Model seçiminde baştan anlaşarak yapılacak seçimler taraflar arasında kırgınlık yaratmamayı sağlayacaktır.

vucut-dikdortgen

Dikdörtgen Tipli Vücutlar için Gelinlik Modelleri

Bu vücut türünde bel kısmı çok fazla belli değildir, omuzlardan kalçalara doğru düze yakın bir hat inmektedir. Dikdörtgen vücutlu bayanların, bellerini ortaya çıkaran büzgülü bir gelinlik modeli seçmeleri uygun olacaktır.

vucut-armut

Armudi Tipli Vücutlar için Gelinlik Modelleri

Bu tipteki bir kadının kalçaları omuzlarından daha geniştir. Aradaki bu farkı aza indirmek için hafifce vatkalı gelinlik modelleri uygun olabilir. Bunun yanısıra, kalın kumaşlı modeller tercih edilmelidir. Kalçalar geniş ve yuvarlaksa düz kesimli modellerden kaçınılmalıdır; çünkü bu tür modeller kalçaların genişliğini daha fazla ortaya çıkaracaktır. Kalın belli bir vücut için tavsiyemiz V tipinde bir gelinlik modeli seçimidir. Ayrıca kemerli ve geniş gelinlik modelleri de pek uygun değildir.

vucut-ucgen

Üçgen Tipli Vücutlar için Gelinlik Modelleri

Üçgen tipli vücuda sahip kadınların omuzları kalçalarına göre daha geniştir. Genelde sporcu bayanlarda rastlanılan bu tip vücut için, omuzların genişliğini kapatmak amacıyla, üst kısmı düz kesimli ve uzun kollu modeller uygundur.

vucut-kumsaati

Kum Saati Tipli Vücutlar için Gelinlik Modelleri

Genelde ideal vücut tipi olarak görülen bu vücutlar için hemen her modelin yakıştığı söylenebilir. Yine de bellerini ortaya çıkaran modeller önerilebilir.

Diğer Tavsiyeler

Düz karınlı ve küçük göğüslüyseniz, düz kesimli bir gelinlik seçebilirsiniz.
Göbeğinizden şikayetçi olmanız durumunda A-tipinde gelinlikler uygundur.
Sırtınızın güzelliğine inanıyorsanız, sırtı bele kadar açık olan bir gelinlik seçebilirsiniz.
Kısa boylusanız, önü V-kesimli bir gelinlik boyunuzu olduğundan uzun gösterir.
Uzun boylusanız etek boyları çok kısa olmadan her model yakışır.
Kısa boyunluysanız önerimiz saçlarını toplamanız olacaktır.
Uzun boyunluysanız tam tersine saçlarınızı açık bırakmalısınız.
Kollarınız kalın veya çok ince ise, uzun ya da kısa kollu bir gelinlik seçebilirsiniz.

 

SAYFALAR

EMAIL LİSTEMİZE KAYIT OLUN